Energie vergelijken & Energienieuws

Energieleveranciers zijn verplicht vast contract aan te bieden

Energieleveranciers zijn verplicht vast contract aan te bieden

Energieleveranciers zijn verplicht vast contract aan te bieden

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat energieleveranciers vanaf 1 april nadrukkelijker controleren. De afgelopen dagen kwamen er meerdere signalen binnen dat sommige aanbieders hun vaste energiecontracten naar de achtergrond hebben geschoven, of zelfs helemaal niet meer beschikbaar stellen. Door de onrust op de energiemarkt en de sterke stijging van de gasprijs is dat ergens voorstelbaar, maar de nieuwe energiewet is op dit punt helder: elke energieleverancier moeten consumenten tenminste een variabel modelcontract én een 1 jarig vast modelcontract aanbieden.


ACM scherpt toezicht aan na onrust op de energiemarkt

Eneco en Vattenfall maakten zelf al bekend dat zij zijn gestopt, of in elk geval flink terughoudender zijn geworden, met het aanbieden van vaste contracten. Essent biedt die contracten nog wel aan. En precies daar kijkt de ACM nu scherper naar. Sinds 1 januari van dit jaar geldt de nieuwe energiewet. Daarin staat dat energieleveranciers altijd minimaal twee energiecontracten moeten aanbieden, een variabel contract en een 1 jarig vast contract. Bedrijven kregen nog wel drie maanden de tijd om hun systemen en voorwaarden op die regels in te richten, maar vanaf 1 april is die overgangsperiode voorbij en kan de toezichthouder echt gaan handhaven.


Vast contract niet automatisch de slimste keuze

Dat vaste contracten beschikbaar moeten blijven, betekent overigens niet dat het meteen verstandig is er nu halsoverkop eentje af te sluiten. Sterker nog, dat zou best eens tegen kunnen vallen. Omdat energieleveranciers hun energie duurder moeten inkopen op het moment, liggen ook de tarieven van nieuwe vaste contracten fors hoger dan een week geleden. Een vast tarief klinkt veilig, en soms is dat ook zo, maar goedkoop is op dit moment een ander verhaal.

De ACM benadrukt daarom dat consumenten goed moeten vergelijken en niet te snel ja moeten zeggen tegen elk (vast) aanbod. De toezichthouder kijkt intussen niet alleen naar het contractaanbod, maar ook naar de prijzen die leveranciers rekenen en naar hun financiële gezondheid. Energieleveranciers moeten redelijke tarieven hanteren én voldoende buffer hebben om betrouwbaar te kunnen blijven leveren. De gasprijs is inmiddels iets gestabiliseerd, al blijft de markt grillig. Oftewel, het kan morgen zomaar weer anders liggen.

0 reactie(s)

  • Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel. Plaats jij de eerste?

Reageren