Energie vergelijken & Energienieuws

Gasprijs kort boven de 100 euro

Gasprijs kort boven de 100 euro

Gasprijs kort boven de 100 euro

De actuele gasprijs is kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Inmiddels staat de prijs op ongeveer 97 euro, een klein stapje terug. Maar als de onzekerheid over de gasaanvoer aanhoudt, kan de prijs opnieuw oplopen tot boven de 100 euro per megawattuur.


Aanvoer van gas blijft onzeker

De stijging van de gasprijs hangt samen met de oorlog in Iran en de risico’s voor het transport van vloeibaar aardgas, oftewel lng. Een belangrijk deel van dat gas wordt verscheept via de Straat van Hormuz. Onzekerheid over die vaarroute maakt de gasmarkt kwetsbaar. Handelaren kijken namelijk niet alleen naar het gas dat vandaag beschikbaar is, maar ook naar mogelijke tekorten in de komende maanden. Zodra de kans op verstoringen groter wordt, stijgt de prijs die zij bereid zijn te betalen. De grens van 100 euro is daarbij een psychologische drempel.


Voorraden bieden minder ruimte

Ook de vulling van de gasopslagen speelt mee. De Nederlandse voorraden zijn volgens de laatste cijfers voor ruim 66 procent gevuld, tegenover ruim 73 procent een jaar eerder. Daardoor is er minder buffer om tegenvallers op te vangen.

De hogere marktprijs maakt het aanvullen van de gasvoorraden duurder. Komt daar extra vraag door kou bij, dan kan de druk verder toenemen.

Vooral wie binnenkort een nieuw energiecontract nodig heeft, kan de hogere inkoopprijzen terugzien in het aanbod. Bij een lopend vast contract blijven de afgesproken leveringstarieven gedurende de vaste looptijd normaal gesproken gelijk. Bij variabele contracten worden tarieven op vastgestelde momenten aangepast. Dynamische gastarieven bewegen dagelijks mee met de markt. Dat betekent sneller hogere kosten wanneer gas duurder wordt, maar ook eerder voordeel bij een daling.

De beursprijs is overigens niet hetzelfde als het bedrag per kuub op de energierekening. Daarin zitten onder meer belastingen, netbeheerkosten en leverancierskosten. Een kleine daling op de beurs levert dus niet automatisch een even grote daling op de rekening op.

0 reactie(s)

  • Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel. Plaats jij de eerste?

Reageren